HTML

Dórémi zenéje

némi szolfézs, némi összhangzattan, kitartott normál "á" hang, beskálázunk, kóruspróba, egy-két-há, és!

Friss topikok

Címkék

2012.03.06. 19:01 Dórémi

A szerelmes Beethoven

Beethoven a heiligenstadti végrendeletében ezt írja: „Ó ti emberek, kik engem mogorvának, bolondnak vagy embergyűlölőnek néztek, mennyire igazságtalanok vagytok hozzám! Nem ismeritek a látszat rejtett okát. Szívem és kedélyem gyermekkorom óta hajtott gyengédségre, még nagy tettekre is megvolt bennem a hajlam. De gondoljátok meg, hogy hat év óta szörnyű baj lett úrrá rajtam.”

1787-ben Breuning családnál Bonnban találkozik élete első szerelmével a 17 éves Jeanette d’Honrath-al. Elbűvölte a lány gyönyörű énekhangja, kellemes modora, de a szerelmük csak plátói maradt, mert a szőke szépség pár hónap múlva Kölnben feleségül ment Karl von Greth osztrák századoshoz. A következő években gyakran volt szerelmes, és mint fiatal tehetséges zeneszerzőt szívesen látták a szalonokban, de a társadalmi különbség miatt mint jövendőbeli vőt nem. 1796-ban megkéri Magdalena Willmann bonni szoprán énekesnő kezét de kosarat kap a következő indokkal: „csúnya és hóbortos”

Beethoven végrendelete mellett két női arcképet, és három levelet találtak mely a halhatatlan kedveshez íródott. Pontosan, hogy ki is volt na nagy Ő nem tudni, mert sem időpont nincs megjelölve, hogy mikor íródott, sem a hölgy nevét akinek írta nem említi. Így az életrajzíróknak csak a találgatás maradt, hogy Julietta Guiccardi, Deym Jozefin volt a címzett, vagy netán Bruswick Teréz.

Beethoven az első nyilvános hangversenyét 1795-ben adta Bécsben, majd egy évvel később Pozsonyban is fellépet. Ebben az időben többször visszatért a felvidékre, és élvezte a zeneértő és szerető nemesi családok vendégszeretetét. Az egyik ilyen família, akiknél Beethoven szívesen látott vendég a Brunswick család volt. A grófi rangot és a „de korompa” címet Brunswick Antal kapta a császártól, két fia közül pedig Antal a martonvásári, József pedig az alsókorompai birtokot örökölte.

Az alsókorompai uradalomban töltötte a nyarakat Julietta Guiccardi, Brunswick József húgának, Zsuzsannának a lánya is, és 1800 vagy 1801 nyarán itt találkozott Beethovennel. Az egyik barátjának írt levelében így ír: „Egy kedves, varázslatos lány szeret engem és én is szeretem őt… Sajnos nem az én osztályomból való, és egyébként sem nősülhetnék még…”

A család a társadalmi különbségek miatt ellenzi a románcot. József gróf, hogy az unokahúgától távol tartsa, a bohém zeneszerzőt a kertész házában szállásolta el, és még a kastélyra néző ablakokat is befalaztatta. A két szerelmes egymás utáni vágyakozását azonban nem tudta megakadályozni, és a plátói szerelemnek csak a kottapíron marad nyoma.


A két Brunswick grófnő emlékkönyvébe a következőket írja: „ Semmit sem kívánok annyira, mint azt, hogy e kis zenei áldozat eljátszásánál és eléneklésénél gondoljanak az Önöket őszintén tisztelő Ludwig von Beethovenre. Bécs, 1799. május 23.”

1799-ben Bécsben Brunswick Teréz, és húga zongoraórákat vett Beethoventől, aki ekkor még nem is tulajdonít nagy jelentőséget a lányoknak, hiszen Guliette Guiaccardiba szerelmes, és csak 1804-ben találkoznak ismét.

Ebben a rangra és az illemre oly sokat adó családban igencsak nagy megbotránkozást kelthetett, amikor Brunswick Antal lánya, a korán megözvegyült Deym Jozefin is szerelemre lobbant Beethoven iránt, aki a nagybátyja meghívására érkezett Alsókorompára. A legenda szerint a park fűzfáinak odvába rejtették egymáshoz írt levélkéiket. Nem tudni, egy ilyen levélkére talált-e rá valaki, mindenesetre a románc kiderült, és a család, hogy eltávolítsa, másodszor is gyorsan férjhez adta az engedetlen Jozefint.

1805-ben megírja „ A reményhez” című dalt zongorakísérettel, ajánlás ugyan nem szerepel rajta, de Jozefin a következőket írja anyjának: „A jó Beethovennek van egy kedves dala, amelyet egy, az Urania-ból vett szövegre nekem írt ajándékképpen”

Brunswickék annyira szégyellték a rangon aluli kapcsolatot, hogy minden írásos nyomát eltüntették, Beethoven még a Jozefinhez írt és egyetlen operáját, a Leonora-Fideliot is az asszony öccseinek Ferencnek és Józsefnek ajánlhatta csupán.

Sokszor vendégeskedett Martonvásárhelyen is, itt találkozik Brunswick Terézzel, aki messze kimagaslott olvasottságával, műveltségével, és muzikalitásával a kortársai közül. Terézzel sok időt töltött együtt, s társaságban is sokat mutatkozott vele. Életrajzírói szerint „mély érzések fűzték őket egymáshoz”, így az ő neve is felmerült mint halhatatlan kedves. Ez a bensőséges kapcsolat abban is kifejezésre jutott, hogy Brunswick Teréznek ajánlotta Fis-dúr szonátáját.

Ezt a szerelmi csalódást még jó pár követte, és múzsáinak köszönhetően számos remekmű született, ide tartozik az 1810-ben írt a-moll zongora bagatell a Für Elise.

1810 ben Beethoven a „ Für Elise” kottalapjára a következőket írja: „Elise számára megemlékezésül Beethoventől”. Hiteles kézirat hiányában felmerült az a lehetőség, hogy nem Elisének íródott e zongoradarab, hanem Therese Malfattinak akinek megkérte a kezét, de a hölgy visszautasítja.

A legfrissebb kutatások Klaus Martin Kopitz német zenetudós nevéhez fűződnek, aki szerint a titokzatos hölgy Elisabeth Röckel volt. A szoprán énekesnő Bécsben ismerkedett meg a zeneszerzővel, amikor 1807-ben követte bátyját a császári fővárosba, ahol Joseph August Röckel tenor énekelte Florestan szerepét a Fidelióban. Bár Röckel kisasszony később egy rivális komponistához, Hummelhez ment feleségül, Kopitz szerint 1810-ben, a zongoradarab keletkezésekor Beethovennel igen közel álltak egymáshoz, még halála előtt, 1827-ben Beethoven elküldte neki egy hajtincsét és egyik utolsó pennáját is. Kopitz elméletét az is alátámasztja, hogy ebben az időben nem is volt a zseni életében más Elise vagy Elisabeth nevű hölgy.

Egyik barátja emlékkönyvébe írta a következő sorokat:

„Ha sokszor vad felgerjedések vádolják is művemet, a szívem jó... . Jót cselekedni, ahol lehet - a szabadságot mindennél jobban szeretni - az igazságot soha, még a trón előtt sem megtagadni!” Érzelmi élete élményekben is bővelkedett: „örökké szerelmes, s többnyire igen nagy mértékben” - írja ezekről az évekről régi barátja, Wegeler.

bónusz: Lichnowsky Henriette hercegnőnek írt zongoraszonáta

forrás: http://vasarnap.ujszo.com/clanok.asp?cl=1649696

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://doremizeneje.blog.hu/api/trackback/id/tr628233736

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

34417 2012.03.06. 19:33:39

megígértem, hogy nem szólok hozzá - nehogy már elfogultsággal vádoljanak - de ez igencsak alapos bemutatás! és mi munka van benne! (én csak tudom)

11692 2012.03.06. 20:22:24

Gyönyörű és méltó, amellett, hogy igen alapos... és Richter, és holdfény...a kedvenceim...:)

163107 2012.03.06. 20:28:55

Az egyik kép, amit találtak a hagyatékban, az Brunszwik Terézé volt, (l.fent), aki holtig a barátja volt a titánnak, ahogy bátyja, Ferenc is. Nagyszerű munka, Doremi, gratulálok. Valamit azonban én máshogy tudok. Deym Jozefint említed: nagy valószínűséggel ő volt a "halhatatlan kedves", de ő a másik Brunszwik lány volt, Teréz húga. Őt aztán egészen fiatalon férjhez erőltette az anyja Bécsben egy Deym nevű öreg grófhoz, anyagi érdekből, csak az esküvő után derült ki, hogy a grófnak egy vasa sincs. Mindenesetre 4 gyereket szült neki Jozefin, aki állítólag hihetetlen nagy szépség volt. A gróf meghalt hamar, Jozefin még mindig nagyon fiatal volt, és újra férjhez ment, valami Pestalozzi követőhöz, annak is szült egy sereg gyereket, egy darabig talán Svédországban éltek, a házasság tönkrement, elváltak, Jozefin visszajött Bécsbe, a millió gyereket Teréz vette szárnyai alá. Itt lángolt fel állítólag újra a szerelem, aminek gyümölcse is lett, egy lány: Minona, az Anonim anagrammája. Jozefin idegbeteg volt, hamarosan meg is halt, a gyerekeket részben Teréz, részben az unokahúg (így a kis Minonát is, aki hasonlított a titánra), Teleki Blanka nevelte fel. Beethoven egyre mogorvább lett, a süketsége elhatalmasodott rajta, talán nem is tudott Minonáról, viszont Jozefin maradt élete nagy szerelme, Terézt mint barátot és tehetséges tanítványt nagyon szerette. Ő, Ferenc és Zmeskáll Miklós maradtak a barátai. Ez így nagyon romantikus történet, de sok minden alátámasztja. A holdfény-szonátát valóban a Brunszwik rokon lánynak, Juiletta Guiccardinak ajánlotta, álomi szép mű, a lány akkor 16-17 éves lehetett. Amikor Beethoven Martonvásáron járt, Antal gróf már nem élt, József gróf (az ő unokahúga volt Julietta, aki nagyon fiatalon férjhez megy valami olasz grófhoz), országbíró volt és Bécsben élt. Brunszwikék inkább büszkék voltak Beethoven barátságára, az özvegy maga viszi a két lányát a művészhez, de csak Teréz a tehetséges zongorista. Hogy ki volt a halhatatlan kedves? Valószínűleg örök titok marad - a múltkor láttam egy német filmet, abban azt sütötték ki, hogy a sógornője volt, és a rajongásig szeretett unokaöccse, Karl tulajdonképpen a fia. A Brunszwik vonal valószínűbb.

13066 2012.03.06. 21:15:21

Tényleg tudod Rasid, mert a könyvek közül alig látszottam ki :))) evalajos köszi a dicséretet, igyekeztem :) Osszi: igazságod vagyon pontatlanul fogalmaztam, Jozefint illetően, valóban Teréz húga napok óta piszmogtam e témával, s én már annyit olvastam, hogy nekem egyértelmű volt, de a kiegészítéseddel így lett kerek az egész :)))

60145 2012.03.06. 21:44:34

A történeteiddel együtt élvezem a zenét, így emberibb nekem, mint "csupaszon". Lukin László kiselőadásai kondicionáltak erre, de most már komolyzeneileg egészen Dorémi-hívővé alakultam. A kagyló és a gyöngy, a boldogtalanság és a remekművek összefüggése a zene elvontságában talán még inkább átélhető, mint a költészetben. Most mindenképp. Egyszóval köszönöm!

210560 2012.03.07. 09:08:02

Szép ez így Doremi tetszett az írásod :) Fanny

13066 2012.03.07. 13:34:25

Drága Atlasz azonkívül, hogy szeretem a zenét ugyancsak érdekel, hogy az adott korban amikor először volt hallható milyen fogadtatása volt a műnek, kinek vagy minek a hatására íródott, egyszóval kíváncsi vagyok a miértekre.... Őszülök is rendesen :))) Fanny örülök, hogy tetszett, van még egy-két félig kész írás a tarsolyomba :)
süti beállítások módosítása