HTML

Dórémi zenéje

némi szolfézs, némi összhangzattan, kitartott normál "á" hang, beskálázunk, kóruspróba, egy-két-há, és!

Friss topikok

Címkék

2011.08.15. 21:59 Dórémi

Zenélő filmkockák..../1

 

Ma már elképzelhetetlen lenne a film kísérő zene nélkül. Jelentős szerepe a némafilmek idején kezdődött. Egy kis időutazásra hívlak benneteket, melyben lesz film, zene, és minden ami még ezzel kapcsolatban eszembe jut. A paletta nagyon színes és változatos, így a teljesség igénye nélkül válogatok, de természetesen igyekszem időrendben haladni.

 

Ma már elképzelhetetlen lenne a film kísérő zene nélkül. Jelentős szerepe a némafilmek idején kezdődött. Egy kis időutazásra hívlak benneteket, melyben lesz film, zene, és minden ami még ezzel kapcsolatban eszembe jut. A paletta nagyon színes és változatos, így a teljesség igénye nélkül válogatok, de természetesen igyekszem időrendben haladni.

 

1895-ben a Lumière-fivérek Párizsban rendezték a világ első filmbemutatóját. A zene nélkülözhetetlen szerepet töltött be, megteremtette azt a különös légkört melyből a néző következtetni tudott a szereplők által megélt érzelmekre. Erre a célra először az élőzenét zongorajátékkal szolgáltatták, de volt ennek egy egyszerűbb magyarázata is, hogy elfedje a vetítőgép hangos zörejeit is. A moziknak általában saját zongoristájuk volt, akit nem kis feladat elé állítottak a gyorsan pergő filmkockák.

Leggyakrabban a zenét improvizálták a vetítéskor, de játszottak klasszikus, és színházi zenedarabokból is. 1910-ben a nagyvárosi filmszínházak, már inkább orgonistákat, vagy egész zenekart foglalkoztattak. Egy hatalmas külön erre a célra tervezett orgonát használtak, amellyel zenekari hangzásokat lehetett utánozni, sőt még a vágtató lovak, vagy a tomboló vihar hangahatásait is hallhatóvá lehetett tenni., A némafilmek fénykorában a filmszínházak foglalkoztatták a legtöbb zenészt, de a hangosfilm megjelenése azonban jelentősen megtizedelte a mozikban dolgozó muzsikusok számát.

1910-es évek közepétől egyre gyakoribbá vált, hogy a filmek saját zenét kaptak, így egyre több zenei kézikönyv látott napvilágot, mely szorosan kapcsolódott a filmhez. A némafilmek megzenésítése új művészeti ággá kezdett válni az év végére, és a zeneszerzők is kezdtek megbékélni, így pl Saint-Saëns-t 1908-ban a Film d'Art cég felkérésére megírja a Guise herceg meggyilkolása című francia film zenéjét.

Egyes országokban egyéb módokon is teremtettek hangot a némafilmekhez. Brazíliában ebben az időszakban elterjedtek voltak az úgynevezett fitas cantatas – olyan operett-filmek, melyeknek a vásznon futó képsoraihoz a háttérben álló énekesek adták a hangjukat. Japánban a filmeket nem csupán élőzene kísérte, hanem jelen volt a benshi is, vagyis narrátor, aki közvetítette a film eseményeit, és „szinkronhangja” volt a szereplőknek. A benshi a japán némafilmek központi alakjává vált, és később a külföldi (elsősorban amerikai) filmek tolmácsolásában is segédkezett. Népszerűségüknek volt köszönhető, hogy Japánban még az 1930-as években is sok némafilmet játszottak a mozik.

Gyakori volt, hogy a filmvetítés előtt vagy után revüműsorral is szórakoztatták a nagyérdemű közönséget. Ez a szokás 1930 után, a hangosfilm kezdeti időszakában is megmaradt. A némafilmkorszak tehát hangos, és „élő” élményekkel tarkított volt.

 

bónusz:

4 komment

Címkék: filmzenék


A bejegyzés trackback címe:

https://doremizeneje.blog.hu/api/trackback/id/tr638233720

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

178873 2011.08.15. 22:18:54

Jaj, de jó, hogy újra itt vagy. Éppen a napokban gondoltam arra, hogy ha még néhány napig nem írsz, aki privátban küldök dörgedelmet.

13066 2011.08.15. 22:36:07

Szia :) egy kis "alkotói" szünetet tartottam, inkább csak olvastalak benneteket, így a "dörgedelmet" komolyan véve ismét itt vagyok :) vannak ám jó zenéim, mert azért azokat gyűjtöttem szorgalmasan...

12635 2011.08.15. 23:18:40

Ez megint csudajó ötlet, Doremi! Sziaaa!

12296 2011.08.16. 17:06:59

Tegnapelőtt a valamelyik csatornán megnéztünk egy régi fekete-fehér filmet. Könnyed, és ugyan tartalmatlan, ám rendkívül szórakoztató mozi. Érdekes, engem is a háttérzene fogott meg, ahogy régimódin, kissé szájbarágósan huzigálta alá-fele a "cselekménysor" hangsúlyosabbnak gondolt részeit.Na, igen, a színészi játék (s a szinkron) ragyogó volt, hál'isten, ekkor még nem létezett ez a rettenetes, kínkeservesen buta és erőlködős "standup comedy", vagy mi a nyavalya.
süti beállítások módosítása