HTML

Dórémi zenéje

némi szolfézs, némi összhangzattan, kitartott normál "á" hang, beskálázunk, kóruspróba, egy-két-há, és!

Friss topikok

Címkék

2011.02.23. 22:55 Dórémi

A zene varázsa.../ 2

Míg Vivaldinál még az esőcseppek kopogását is hallani az ablakon, addig Haydn zenéjében a napfelkeltében gyönyörködhetünk.

Míg Vivaldinál még az esőcseppek kopogását is hallani az ablakon, addig Haydn zenéjében a napfelkeltében gyönyörködhetünk.

1761-re tehető „ A nap szakai” című szimfóniaciklusa , ezek közül a legismertebb „ Le Matin” /A reggel/ amely szinte naív zenefestése a természet ébredésének.

Haydn az 1700 évek végefelé Angliábab járt, ott tartózkodás alatt Händel számos művét hallgathatta meg, amely kétségkívül hatással volt rá. Két szövegkönyvvel tért vissza Bécsbe, melyet eredetileg Händelnek ajánlottak fel, de ő visszautasította, mert nem illettek az ő barokkos stílusába. Haydn viszont éppen ezért figyelt fel rájuk. Mind a két művet a bécsi zenei élet egyik vezető alakja Gottfried van Swieten németre fordította.  Az egyikből született  „ A Teremtés” című oratóriuma, melyet 1798-ban Bécsben mutattak be, a második téma megírását sokig halogatta, de végül engedett a rábeszélésnek.

A mű komponálása közben Haydn ezt írja egy levelében: „Teremtésem " általános … sikere arra buzdította 69 éves fejemet, hogy még az "Évszakokat" is föl merjem dolgozni Tompson után! Itt nagyon elégedettek ezzel a fáradságos munkámmal. Ha külföldön is ugyanilyen szerencsém lenne, akkor talán, ha erőm engedné, még valamire vállalkoznék, és azután, Mindenhatóm örökkévalóságában megköszönném a nekem adott kegyelmet…”.

Az ősbemutató 1801 áprilisában volt a bécsi Schwarzenberg-palotában, majd ezt követően  egy hónap múlva, Mária Terézia Karolina császárné kívánságára a Burgban is bemutatták, érdekesség, hogy a szoprán szólamot maga a császárné énekelte, Haydn szerint „sok ízléssel és kifejezéssel, de fölöttébb kevés hanggal”.

Az oratórium az egyes évszakoknak megfelelő természeti képek ábrázolásából és a falusi életből jelenetek sorozatából áll. Zenéje ennek megfelelően népies alapokon nyugszik, a földműves ember életkörülményeit, a mindennapi életét állítja elénk: a munkát és a mulatságot.

1792 ben Haydn  tanítványává fogadja Ludwig van Beethovent.  Beethoven nyolc garas néveleges tandíjat fizetett. Élvezte és nagyobb hasznát is látta mestere komponálással kapcsolatos előadásainak, valamint a zenei életről és a karrier építésről szóló fejtegetéseinek. Beethoven akaratos és bizalmatlan volt, ez sokszor megnehezítette Haydn dolgát. Végül mindkét fél csalódott egy kicsit a másikban, Haydn felismerte Beethoven tehetségét, de  útjaik szétválnak .

folyt.köv.

6 komment

Címkék: zene


A bejegyzés trackback címe:

https://doremizeneje.blog.hu/api/trackback/id/tr978233702

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

12635 2011.02.23. 23:35:25

Szia Doremi! +++

178873 2011.02.24. 00:23:24

Kedves Doremi! Alázattal kell belátnom, nemes zenei párbajunkban mindig én fogok alulmaradni. Nagyon szép ez a sorozat.

163107 2011.02.24. 00:31:08

Klassz!!!

47016 2011.02.24. 00:38:28

kedves doremi! számomra ezek az események eddig ismeretlenek voltak ! a videókat alaposan megnéztem, a kommentárodat szintén átrágtam, nagyon jó! köszönet érte!

13066 2011.02.24. 07:13:53

Sziasztok :))) köszönöm, hogy olvastok, és hallgattok, igyekszem lényegre törő lenni pedig az e témakörben található téma ugyancsak széles skálán mozog.... Solide egyenrangú felek vagyunk, és kiegészítjük egymás tudását :)))

178873 2011.02.24. 08:11:06

Kedves Doremi! Három blogom van. Egyben politikáról írok, egyben zenéről. A harmadik alcíme a lényeg: Hódolat a nőknek. Néha szeretek picit fellengzősen fogalmazni. Ez vonatkozik a dícséretemre is, ami ettől még igaz és őszinte volt. Mivel nem csupán írok, hanem olvasok is, így olvastam az "Emlékszel?" darabjait is, tudom, hogy nem a zrnéhez köt direktben a folglalkozásod. Ahogy Historikust sem - hogy rólai s megemlékezzünk -, meg engem sem. Nem viccből írtam korábban, hogy botfülű, de annál lekesebb zenebolond vagyok. Még csak kórustag se voltam (visszautalnék hallásomra és az eddig nem emlegetett hangomra). Zenei "képzésem" a normál iskolai környezeten túl annyiban merült ki, hogy óvodás koromban heti rendszerességgel vitt anyukám ún. zeneóvodába. Ebből annyi emlékem megmaradt, hogy a neved "zöld-sárga-kék".
süti beállítások módosítása