HTML

Dórémi zenéje

némi szolfézs, némi összhangzattan, kitartott normál "á" hang, beskálázunk, kóruspróba, egy-két-há, és!

Friss topikok

Címkék

2011.04.12. 22:32 Dórémi

Bárdok - Trubadúrok - Igricek

 

A trubadúrköltészetben és az általa vallott szerelemfelfogásban kezdettől fogva érvényesült a platóni „égi” és a „földi” szerelem kettőssége.

 

A trubadúrköltészetben és az általa vallott szerelemfelfogásban kezdettől fogva érvényesült a platóni „égi” és a „földi” szerelem kettőssége.

A középkor világi zenéjét elsősorban a lovagi költészet képviseli, mely Franciaországból indult. Dél-Franciaországban, Provance-ban született a XII. században, majd a XIII. században az eretnekháború miatt áttevődik Észak-Franciaországba. Délen trubadúroknak, északon trouvereknek nevezték e művészet képviselőit, akik költők és zeneszerzők is voltak. Műveik legtöbbje szerelmi dal, de vannak hőstettet elbeszélő, baráti érzésekről szóló dalok is, sőt vallási témájúak is. Az általuk énekelt dalra jellemző, hogy szigorúan egyszólamú, és általában egyetlen hangszer kísérte az éneket leginkább lant vagy mandolin, melyen maga az énekes játszott. A zene felépítése kezdetben az egyházi zene szabályai szerint történt, csak később alakultak ki új formák és stílusok. Eleinte a szöveg volt az igazán fontos, csak a polgári szerzők műveiben került egyre kiemeltebb helyre a muzsika, mintegy az énekelt szöveg dallamát díszítendő.

A trubadúrköltészetben és az általa vallott szerelemfelfogásban kezdettől fogva érvényesült a platóni „égi” és a „földi” szerelem kettőssége.

Főleg alsó- és középnemesek, de vándordiákok, kolduló szerzetesek, sőt főúr is akad köztük. Az első ismert trubadúr IX. Vilmos, Aquitánia hercege, míg trouvere-ként is ismert I. (Oroszlánszívű) Richárd angol király, akinek kiszabadítását Blondel de Nesle énekelte meg.

Piere Vidal provencei trubadúr a XII. században járt Imre királyunk (1196-1204) udvarában és így írt hazánkról: "Hogy felvidítsam életemet, elmentem Magyarországra, a jó Imre királyhoz. Ott jó hajlékot találtam, becsületes, jólelkű barátokat és szolgákat."

Részben francia hatásra, de teljesen önállóan fejlődött a német lovagság zeneköltészete, a Minnesang. Az ónémet szó „szerelem-éneket” jelent, mivel a dalok legfőbb témája a szerelem volt, noha találkozunk epikai és bölcseleti művekkel is. A nemesi énekesek mellett később itt is feltűntek a polgári származású minnesängerek, akik egy-egy udvar fényét emelték.

Egy-egy uralkodó vagy főnemes olykor udvarába hívta a legnevesebb énekeseket, hogy mutassák be művészetüket. A leghíresebb ilyet 1207 körül rendezte Hermann türingiai őrgróf, Árpád-házi Szt. Erzsébet férje. Nemcsak minnesängereket, hanem trubadúrokat és trouvere-eket is meghívott a nemes vetélkedésre.
A lovagi életmód lassú eltűnése, a polgárság szerepének erősödése a zenében is jelentkezett. A XIV. századtól már az iparos-polgárok egyesületei vették át a lovagi dalnokok szerepét. A francia pui-k és a német meistersingerek céhekbe tömörültek egy-egy városban. Mainz, Würzburg és mindenekelőtt Nürnberg mesterdalnokai messze földön ismertek voltak. A XV-XVI. században virágzottak a zenészcéhek. A meistersingerek koronázatlan (de többször megkoszorúzott) királya kétségtelenül Hans Sachs (1494-1576), a nürnbergi cipész. Róla szól Wagner remekműve, a Nürnbergi mesterdalnokok épp úgy, mint Albert Lortzing operája, a Hans Sachs.

A bárdok története itt

forrás: http://www.hhrf.org/irodalmivademecum/zene/fv_kokor.htm

folyt.köv.




7 komment

Címkék: zene


A bejegyzés trackback címe:

https://doremizeneje.blog.hu/api/trackback/id/tr248233706

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

193936 2011.04.12. 22:55:12

T.doremi! Elolvastam,meghallgattam,reagálok rá.Tetszett!Nagyon! Legjobban a fokozás.Az autentikustól a modernebb feldolgozásig.Van még egy érdekes dolog.A Zeffirelli filmet már nagyon régen láttam,de erre a zenére nem emlékeztem.Jó,azóta már sokszor lehetett hallani...

178873 2011.04.12. 23:34:47

Szervusz Dorémi! Nyomtam a pluszt. Plusz várom a folytatást. (Annyit elárulsz, hogy kiruccansz-e a britekhez is? Illetve időben elmész-e egészen Dowlandig, és ha igen, akkor King's Singers vagy Sting?) Illetve, mégse áruld el, most maradjunk a franciáknál és a németeknél, a többi legyen meglepetés.

11692 2011.04.13. 07:11:58

Nem véletlen, hogy Arany prózában írt zenét....ez nagyon szép gyűjtemény, rám fért!!!! jöjjön csak a folytatás....

163107 2011.04.13. 10:43:29

Nagyon jó hallgatni ezeket, visszapillantani régi korokba... Viszont a provanszál kultúrát, ahonnan elindult a trubadúr eszmeiség és költészet, a földdel egyenlővé tette a római egyház, a pápa iránymutatásával. Okszitán földön kezdődött a trubadúr költészet, de ott vert gyökeret a kathar mozgalom is, amit az egyház rossz szemmel nézett, olyannyira, hogy a legvadabb kegyetlenséggel indult a kipusztításukra. A velük rokonszenvező provanszálok is áldozatul estek - egy csodás civilizáció és kultúra esett martalékául a katolikus egyház elmondhatatlan kegyetlenségének. Városok sorait pusztították el, a földbirtokokat sem kímélték - a virágzó tartományból hosszú ideig sívó pusztaság lett. Utoljára 1243-ban lángoltak fel a máglyák, Monségur, a tiszták (katharok=tiszták) utolsó fellegvárában. Itt aztán tömegestől vetették máglyára a vár védőit. (Illyés Gyula remek drámája szól erről). A trubadúr mozgalom és költészet ezt követően hanyatlásnak indult, bár nyomaiban még sokáig megtalálható volt.

178873 2011.04.13. 12:47:02

4. Osszián Kedves Osszián! Megnézted már azt a képemet, ami nem a hozzászólások, hanem a profilom mellett van? Egy kereszt. A katharok földjén áll, és a képen már nem látszik, de két métterre mellette áll a katharok emlékműve. Egy gránittömb, amin egy repülő galamb formájú áttörés van. (Talán majd egyszer azt is felteszem valahol.) És az általad emlegett várhoz is felmásztam a csúcsra. Izzasztó túra volt. Kedves Dórémi! Elnézést ezért a kitérőért.

178873 2011.04.13. 13:14:48

Kedves Dorémi! Szíves engedelmeddel, hadd említsek meg itt még egy közvetetten magyar szálat. A dalnokok ugye a lovagok és királyok tetteiről is zengtek énekeket, és ezek közül néhánynak a szövege fennamaradt. Például atalán legismertebb, a Roland-ének, de ha jól emlékszem (ennek most nem néztem utána) mintegy nyolcvan ilyen "hősdal" szövegét ismerjük. Köztük azt is, ami arról szól, hogyan lett a magyarokkirályának szép leányából, nagylábú Bertából francia királyné.

13066 2011.04.13. 20:10:36

Sziasztok :))) Köszönöm a kiegészítést Osszián A folytatásban szó lesz a régi magyar jokulatorokról- igricekről - és természetesen bekukkantok a britekhez is, no és Verdi és Wágner is szerepet kap az összeállításban.....
süti beállítások módosítása