A Spanyolok....
A Spanyolok....
A spanyol népzene igen gazdag, mélyen gyökerezik a spanyol népben, a spanyol földben. A görögök, majd a rómaiak zenekultúrája után a mórok magas fokú zeneisége gyakorolt jelentős hatást a spanyol zenére. Különleges jellegzetessége népzenéjének, hogy tartományonként, sőt sokszor egy-egy községnek is egyéni melódiája, egyéni tánca, jellemző ritmusa van. Andalúzia a legmuzikálisabb tartomány. Itt érte el fejlődése csúcspontját a gitárzene.
A spanyol zene hangszeres kíséretű, improvizációs stílusú dalai a tánchoz vannak kötve, annak ritmikáját követik. Jellegzetes ritmusú néptáncok egész sora ismeretes. Ezek többsége Andalúziából származnak és cigány hatást is őriznek. A népi balladára váltakozó - 3/4 és 6/8 ütem a jellemző. Hangszereik korábban a gaita (duda), majd a vihuea (lant), később a gitár. A táncokat kísérő hangszerek: gitár, kasztanyetta, síp és csörgődob.
Táncok:
A bolero összefogódzás nélküli csalogatós páros tánc, zenéjét gitáron vagy tamburinon játsszák. A táncos énekkel és kasztanyettával kíséri lépéseit. Jellegzetes a mozgás hirtelen megállítása, olyan pózzal összekötve, amelyben a karokat a fej fölé emelik. A seguidilla élénk, hármas ütemmértékű andalúziai tánc a bolero rokona. Négy ütemenként a tánc és az ének váltakozik benne. Legismertebb feldolgozása Bizet Carmenjében hallható.
18. század eleje óta ismert összefogódzás nélküli, csalogatós páros tánc a fandango, a mérsékelttől a gyorsig terjedő tempóval és jellemző ritmikával. Kísérő hangszerei gitár és kasztanyette, néha duda, schalmai és csörgődob.
A fenti stílusokkal ellentétben a flamenco a vidámság zajos kifejezésével
(jaleo), énekkel (cante), ritmikus tapssal (palmas), néha a közönséget is bevonva az előadásba feszültséggel, és dinamikával van tele.
A flamenco cigány-andalúz ihletésű népi műfaj. Alapjai mélyen a hispán-andalúz kultúrában gyökereznek, az énekben, a gitárjátékban és a táncban öltenek formát. Természetes ütőhangszerek és felkiáltások kísérik. Mivel a flamenco tükre és tanúsága a spanyol évszázadának, viselkedésében, életfelfogásában, öltözködésében, szerep mintáiban a teljes emberre hatást gyakorol. Nem zár ki senkit, mindenki aki érzi és átéli részt kap világából. Táncmozdulatai egy sajátos nyelven, mélyről jött őszinteséggel szólnak hozzánk. Ösztönösen és spontán módon megtörténik az, hogy az előadó érzelmei a nép érzelmeit közvetítik.
Flamenco azoknak az embereknek az életmódja, akik kiéneklik, kitáncolják örömüket, s bánatukat.
/forrás:http://www.verslista.hu/zene_elemei/8folklor_elemei/europa_elemei/spanyol.htm/
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
13709 2010.03.24. 21:06:18
13066 2010.03.24. 21:22:29
70798 2010.03.24. 21:29:38
12910 2010.03.24. 22:27:29
116188 2010.03.24. 23:16:33
11213 2010.03.25. 11:16:48