HTML

Dórémi zenéje

némi szolfézs, némi összhangzattan, kitartott normál "á" hang, beskálázunk, kóruspróba, egy-két-há, és!

Friss topikok

Címkék

2010.01.07. 19:51 Dórémi

Falak és pantomim...

 

Hányszor mondjuk látom rajtad az arcodra van írva.

Valóban így van, nem csak egy mosolyt, egy fintort értelmezünk jól, vagy félre? Kinek engedjük, kit engedünk olyan közel magunkhoz, hogy felfedezze arcunk, vagy mozdulatunk titkait? Lebontva a magunk köré épített erős falat, amelyet évek alatt szorgosan rakosgattunk tégláról téglára? Leromboljuk e teljesen egy hirtelen mozdulattal, vagy apránként haladva esetleg meghagyva az "alapokat", hogy újra kezdhessük? Kit vagy mit zárunk ki a saját kis világunkból?

Erről a gondolat sorról  jutott eszembe a pantomim.

A pantomim, helyesebben a mim eredetileg ókori görög és római színházi szórakoztatási forma, amelyben ismerős alakok és helyzetek gúnyos megjelenítése szerepelt, gyakran durva párbeszéd és nevetséges cselekedetek kíséretében. (Innen ered a mímelés, utánzás).

A fenti stílusban megvalósuló mai, már szavak nélküli, testmozgással, gesztusokkal, mutogatással jellemzett „néma”, de esetleg zenével kísért, sokszor egyszemélyes, néha többszemélyes előadás neve pantomim. A pantomimesek arcukat gyakran fehérre festik, jellegzetes érzelmi kifejezéssel „elrajzolják”, míg testüket vagy fekete, vagy egyéb, a környezetbe, vagy a háttérbe olvadó színű ruhába öltöztetik. Néha csak egy-egy testrészükkel (például kézzel) játszanak.

A mai pantomim a középkori színjátszásból, a commedia dell'arte (értsd: „hivatásosok színjátéka”) rögtönzött színjáték mely a 16. század közepén alakult ki Itáliában. Az előadói hivatásos vándorszínész-társulatok voltak, melyeknek színészei a társulatok vezetőinek irányításával közösen dolgozták ki az előadás néhány oldalas cselekményvázlatát (canovaccio), amely dialógusokat nem tartalmazott: azokat az előadók alkalomról alkalomra rögtönözték. Az előadás így a résztvevő színészek közös munkájává vált, amely az előzetes megbeszélés után is csak a színpadon nyerte el végleges formáját, a közönség reakcióitól függően.

A szó mai, hétköznapi jelentésében néma, de zene kíséret melletti, furcsa, groteszk testmozgású, kellékek nélküli előadás - gyakran mindenféle történet nélkül -, ahol a szórakoztatást a hétköznapitól eltérő mozgás adja. Kellékek nincsenek, de annak létét sok esetben el/megjátszák, így klasszikus pantomim elem az üvegfal.

 

 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://doremizeneje.blog.hu/api/trackback/id/tr378233596

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása